muzikants
Aivars Hermanis
Par īstu, starptautisku rokfestivālu Rīgā sapņot sākām jau pagājušā gadsimta 80’to gadu vidū. Līdz ar video magnetofonu parādīšanos, no daudzkārt kopētām VHS kasetēm skatījāmies koncertus un festivālus ASV un Eiropā. Nu beidzot bija iespēja ne vien dzirdēt, bet vismaz video arī redzēt pasaulslaveno grupu muzicēšanu. Tajos laikos neviens no Latvijas rokmūziķiem savām acīm dzīvu rietumu rokgrupu nebija redzējis. Astoņdesmito gadu beigās, līdz ar straujajām izmaiņām un “dzelzs priekškara” krišanu mūsu sapņi par starptautiska rokfestivāla sarīkošanu Rīgā sāka izskatīties pēc reāli realizējama projekta. Ja jau igauņi Tallinā perestroikas pirmajā gadā to spēja (Bija grūti noticēt, ka igauņiem tas izies cauri.), mums Latvijā arī jāspēj! Konkrētākas sarunas - plānu kalšanu par starptautiska rokfestivāla sarīkošanu Rīgā sākām kopā ar Aldi Ermanbriku, reizi no reizes sēžot Vecrīgas kafejnīcās un malkojot kafiju. Viņš bija pirmais, kurš pamanījās ne vien kaut kur sadabūt, bet arī parādīt LPSR valsts (!) televīzijā rietumu rokgrupu videoklipus. Pateicoties Ermanbrika vadītai TV pārraidei Varavīksne vairumam padomju Latvijas cilvēku bija vienīgā iespēja vispār uzzināt, kas notiek mūzikā brīvajā pasaulē aiz dzelzs priekškara. No šodienas skatupunkta tas viss liekas neticami, bet, diemžēl, tā bija patiesība. Aldis Ermanbriks padomju laika Latvijā bija neapšaubāma autoritāte populārajā mūzikā un viņa padoms un pieredze dabūt cauri cenzūrai lietas, kas faktiski bija pretpadomju propaganda komunistu vadoņu izpratnē, bija zelta vērta. No 1989. gada, kad mums sāka veidoties sakari ar ASV šovbiznesa struktūrām, festivāla rīkošanas ideja sāka iegūt reālākas aprises, tomēr amerikāņu partneri no mūsu piedāvātajiem kopdarbības projektiem izvēlējās skaņu ierakstu studijas veidošanu Rīgā un grupas Remix attīstības projekta realizēšanu ASV, bet rokfestivāla rīkošanu viņi uzskatīja par priekšlaicīgu un pārāk riskantu apstākļos kad vēl pastāv padomju vara.
Pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas 1991. gadā Remix producentu grupai kļūstot par patstāvīgu uzņēmējsabiedrību, mēs gadu no gada, soli pa solim virzījāmies uz to, lai Rīgā sarīkotu starptautisku rokfestivālu ar pasaulē populārām rokgrupām. Regulāri rīkojot pasaulē populāru rietumu mākslinieku koncertus Latvijā un tuvējās kaimiņvalstīs Remix producentu grupa krāja pieredzi, dibināja kontaktus un mācījās no savām un citu kļūdām. 1992. gadā mums izveidojās sadarbība ar igauņu mūzikas menedžeri un uzņēmēju Juriju Makarovu, kurš jau vairākus gadus rīkoja starptautisku rokfestivālu "Rock summer" Igaunijā, Tallinā. Viņš bija pirmais pasākumu rīkotājs, kurš kā privātuzņēmējs jau angažēja rietumu mūziķus un grupas koncertiem vēl Padomju Savienības pēdējos pastāvēšanas gados. 1995. gadā tika dibināts kopuzņēmums "Rock summer Baltic", kura dalībnieki bija igauņu kompānija "Makarov Music Managament" un latviešu - "Remix production group" ar mērķi rīkot starptautiskus rokfestivālus vienlaicīgi Tallinā, Rīgā un Viļņā. 1996. gada vasarā vienā laikā tika sarīkoti rokfestivāli Tallinā un Rīgā. Festivāls Lietuvā, Viļņā netika sarīkots jo neizdevās sameklēt uzticamus un profesionālus festivāla rīkošanas darbu izpildītājus.
"Makarov MM", kā ierasts veica visus festivāla rīkošanas darbus Tallinā, kā arī angažēja galvenos festivāla māksliniekus abiem festivāliem. "Remix PG" veica visus rīkošanas darbus Rīgā.
Salīdzinot ar mūsdienām, šāda liela, starptautiska 3 dienu festivāla sarīkošana pirms 20 gadiem bija saistīta ar dažādu, visai ievērojamu grūtību pārvarēšanu, gan pieredzes trūkuma, gan mūzikas industrijas infrastruktūras neesamības dēļ. Neskatoties uz to festivāls "Rock summer Riga" noritēja bez tehniskiem starpgadījumiem un pēc plānotā grafika. Tā bija nenovērtējama pieredze tālākai darbībai rīkojot koncertus un festivālus.
Festivālu "Rock summer Riga" rīkoja:
Mākslinieku menedžeri: Jevgeņijs Sotikovs un Rodrigo Fomins